Hamit Öztürk Logo
Recent Posts

  Sorry, no posts matched your criteria.

Page Bg

Erektil Disfonksiyon

Genellikle yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan erektil disfonksiyon (ED) erkeklerde en sık görülen cinsel problemdir.

Erektil Disfonksiyon (ED), cinsel ilişkide ereksiyon sağlanamaması veya sürdürülememesidir. ED vakaları yaşla daha yaygın hale gelir ve teşhis edilenlerin çoğu 65 veya daha büyüktür. 50 yaşından büyük erkeklerin en az yarısında bir dereceye kadar ereksiyon bozukluğu vardır.

Erektil disfonksiyon tipik olarak yaşlanma ile ilişkilidir, ancak hastalık veya tıbbi tedavilerin bir sonucu da olabilir. 20’li yaşlarda bile erkeklerde ortaya çıkabilir. Nedenleri arasında erektil dokuya düşük kan akışı, beyinden penise bozulmuş sinir iletileri ve diyabet, böbrek hastalığı, damar hastalığı, nörolojik hastalıklar ve prostat kanseri gibi durumlar vardır.

Ereksiyona ulaşmada zaman zaman yetersizlik normaldir ve endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, herhangi bir yaşta, zamanın yarısından daha fazla bir ereksiyona erişilememesi veya sürdürülememesi, tedavi gerektiren bir durumu gösterebilir.

Stres seviyelerini belirlemek için fizik muayene ve psikososyal değerlendirmeler yapılır.  ED vakalarının yaklaşık % 25’i ilaçlardan olabileceği için ayrıntılı bir ilaç  öyküsü almak önemlidir. Aşağıdakileri içeren bir dizi test mevcuttur:

 • Kan testi: Anormal hormon seviyelerini, tiroid seviyelerini veya kolesterol seviyelerini tespit eder.
 • İdrar tahlili: İdrarda protein ve şeker ölçümünü sağlar. Bu maddelerin anormal ölçümleri, ED’ye neden olabilecek diyabet veya böbrek hastalığını gösterebilir.
 • Ultrason: Vücudun dokularının görüntülerini gösterir ve kan akışını değerlendirir.

Aşağıdakileri içeren çeşitli tedavi seçenekleri vardır:

 • İlaçlar: Bazı ilaçlar penise kan akışını artırabilir, böylece bir erkek cinsel olarak uyarıldığında ereksiyon gelişir.
 • İntraral üretral terapi: penise üretra yoluyla yerleştirilir.
 • İntrakavernosal enjeksiyon terapisi: Kan akışını arttırmak için ilaçlar penisin şaftına enjekte edilir.
 • Vakum / daraltıcı cihazlar: Penisin üzerine büyük bir silindir yerleştirilir ve ereksiyon için kanı içine çeken bir vakum yaratılır. Ereksiyonu korumak için daha sonra penis tabanının etrafına küçük bir kauçuk halka yerleştirilir.
 • Penis protezi: ereksiyon oluşturabilen bükülebilir veya şişirilebilir bir cihaz yerleştirilir.
 • Psikoterapi ve davranışsal terapi: ED, performans kaygısı, depresyon veya diğer psikososyal sorunların sonucuysa, bir uzmana başvurabilir.