Hamit Öztürk Logo
Recent Posts

  Sorry, no posts matched your criteria.

Page Bg

Erkek Kısırlığı

Kısırlık vakalarının% 50’si erkekten kaynaklanan sorunlardan kaynaklanmaktadır ve birçoğu ilaç tedavisi veya cerrahi ile tedavi edilebilir.

Kısırlık  bir yıl düzenli, korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebe kalamamak – erkeklerin yaklaşık% 20’sini etkilemekte olup, vakalarla ilgili vakaların% 30 ila% 50’si erkektir. Bununla birlikte, kısırlığın teşhisi mutlaka kısırlık kararı değildir: kısır çiftlerin yalnızca% 1 ila% 2’si gerçekte sterildir ve yardım isteyenlerin yarısı çocuk sahibi olabilir.

Erkek kısırlığına en sık olarak düşük sperm sayısı, düşük sperm hareketliliği, hatalı biçimlendirilmiş sperm veya tıkanmış sperm kanalları neden olur. Geçici nedenler, ısıya veya kimyasal maddelere veya ilaçlara uzun süre maruz kalmayı içerir. Bazı hastalıklar ayrıca kolit, diyabet, multiple skleroz / omurilik yaralanması, kabakulak ve kanser de dahil olmak üzere erkek kısırlığına bağlıdır.

Eğer bir çift bir yıllık düzenli ve korunmasız bir ilişkiden sonra gebe kalmazsa, her iki partner de doktora görünmelidir.

Erkeklerin değerlendirmeleri, invazif olmayan ve kadınlarınkinden daha kolay olma eğilimi gösterdiğinden, önce erkek partnerin muayenesi gerekir. Bu değerlendirme tam bir öykü ve fizik muayenenin yanı sıra diğer testleri de içerir:

 • İdrar analizi: Protein ve şeker seviyelerini ölçülür. Bu maddelerin anormal ölçümü diyabet veya böbrek hastalığını gösterebilir.
 • Semen analizi: Sperm sayısını ve sperm hareketini değerlendirmek. Düşen bir sperm hareketi gösterirse, doktor sperm karşıtı antikorları test edebilir.
 • Kan testleri: Semen analizinin sonuçları anormal ise hormon seviyelerini ölçmek için.
 • Biyopsi: Spermin testiste bulunup bulunmadığını belirlemek için.

Tedavi kısırlık nedenine bağlıdır:

 • İlaçtedavisi: Kısırlığın nedeni hormon dengesizliği ise, yerine koyma tedavisi bu dengeyi normalleştirebilir. Ayrıca, antibiyotikler üreme sistemindeki enfeksiyonları tedavi edebilir.

Cerrahi, çeşitli durumlar için:

 • Varikosel: Bunlar semen üretimini engelleyebilecek testislerin birinin veya her ikisinin üzerinde bulunan genişlemiş variköz venlerdir.
 • Tıkalı vaz deferens (sperm taşıyan tüpler): Bu genellikle bir vazektomi, travma veya ameliyatın sonucudur. sorunlu bölümü çıkarır ve vas deferens’in iki ucunu dikişlerle tekrar birleştirir.
 • Tıkanmış boşalma kanalı: sperm  geçişi yeniden açılır.
 • Kriptorşidizm: Testislerden biri veya her ikisi inmediğinde,  cerrahi olarak indirebilir. Sonuçlar erken yaşta(ideal 1 yaş) yapıldığında en iyisidir.