Hamit Öztürk Logo
Recent Posts

  Sorry, no posts matched your criteria.

Page Bg

Erken Boşalma

Erken boşalma, bir erkek istediğinden önce doruğa ulaştığında, genellikle bir cinsel aktivite veya cinsel ilişkide bir dakika içinde meydana gelir. Erkek cinsel işlev bozukluğunun en yaygın biçimlerinden biridir ve muhtemelen her erkeği hayatının bir noktasında etkilemiştir.

Erken boşalma için duygusal ve fiziksel sebepler vardır. Yeni bir partnerle, bazı cinsel durumlarda veya son boşalmadan bu yana uzun zaman geçmişse ortaya çıkabilir. Anksiyete, suçluluk veya depresyon da katkıda bulunabilir. Bazı durumlarda erken boşalma, hormonal problemler, yaralanma veya tıbbi yan etkiler gibi altta yatan bir tıbbi sorunla ilgili olabilir.

Erken Boşalma

Birincil semptom, minimal cinsel uyarı ile kontrolsüz ve istenmeyen bir boşalmadır.

Tıbbi ve cinsel hikaye dahil olmak üzere kapsamlı bir muayene yapar. Semen, idrar ve kan testleri daha ciddi tıbbi problemleri ekarte edilir.

 • Davranış değişiklikleri: Gevşeme veya dikkat dağıtıcı egzersizler boşalmayı geciktirmeye yardımcı olabilir; danışmanlık veya davranışsal terapi önerilebilir. Alkol, tütün veya ilaç kullanımının azaltılması da yardımcı olabilir.
 • İlaç Kullanımı: Bazı antidepresanlar erken boşalmayı tedavi etmek için kullanılabilir çünkü bu ilaçlar orgazmı bir yan etki olarak inhibe eder veya geciktirir.
 • Topikal terapi: Prilokain veya lidokain gibi uyuşturucu bir ajan içeren anestezik kremler ve spreyler bazen erken boşalmayı tedavi etmek için kullanılır. Bu ürünler, hissi azaltmak ve boşalmayı geciktirmek için seksen 10 ila 15 dakika önce penise uygulanır.

Erken Boşalma Tedavi Yöntem ve Teknikleri

  • “Erken” sözcüğü yetersiz ve yanlış bir sıfattır.
  • Erken boşalma nedir?
  • “100 dolar verdim ama içinde 1 dakika kalamadım”
  • Boşalma denetiminin öğrenilmesi işeme ve dışkılamayı kontrol etmeye benzer
  • Boşalma denetiminin öğrenilmesi için düzenli bir cinsel hayat gerekir
  • Erken boşalmanın tedavisi: Cinsel terapi
  • Silah ateşlendikten sonra kurşunu kontrol etmek imkansızdır
  • Erken boşalma tedavi yöntem ve teknikleri

“Erken” sözcüğü yetersiz ve yanlış 

Denetimsizliği tanımlamada erken sözcüğü uygun olmadığından erken boşalma yerine denetimsiz boşalma ya da istemsiz boşalma terimlerinin kullanılması daha uygundur.

Erken boşalma nedir?

Türk erkeklerinin ortalama %70’i erken boşalmaktadır. Aslında sürekli olarak ya da yineleyici biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve erkeğin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalmanın olması olarak tanımlanan erken boşalma, kişiden kişiye değişebilen bir kavramdır.

100 dolar verdim ama içinde 1 dakika kalamadım

Türk erkeğinin ortalama sevişme süresinin 3-5 dakika civarındadır. Ülkemizde erken boşalma konusunda yeterli bir bilinç düzeyi yoktur. Erken boşalma, sertleşme sorunuyla kıyaslandığında daha fazla görülmesine rağmen, erkeklerin cinsel işlev bozuklukları kliniklerine başvuru sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Yani Türk erkeği sertleşmesini önemsemekte, erken boşalmasını ve partnerini tatmin etmeyi ise yeterince önemsememektedir. Genellikle yasak aşk yaşayıp “100 dolar verdim ama 1 dakika içeride kalamadım” dediğinde veya başka bir erkekle kıyaslandığında Türk erkeği erken boşalmasını sorun etmekte ve tedavi arayışına girmektedir. Bu nedenle çok fazla sayıda erkek veya çift, cinsel doyumsuzluklarının nedenini bile anlayamadan yaşamlarını sürdürmektedir.

Boşalma denetiminin öğrenilmesi işeme ve gaita kontrol etmeye benzer

Boşalmanın nedeni henüz tam olarak bilinmediğinden genital ya da diğer duyusal yollar aracılığıyla beyne gelen bütün cinsel uyarılar burada yorumlanarak anlam kazanır, desteklenir ya da bastırılır. Bu  yorumlama kuşkusuz erkeğin biyolojik ve hormonsal dengeleri ile toplumsal, kültürel, dini ve ahlaki değer yargıları ve geçmişteki cinsel deneyimleri tarafından belirlenir.

İşte erken boşalmada en temel özellik, boşalma refleksinin hızlılığı değil, refleks üzerinde istemli beyin denetimin olmamasıdır. Boşalma denetiminin öğrenilmesi, refleks boşalma olan işeme, dışkılama gibi diğer biyolojik işlevler üzerinde denetim kazanılması süreciyle benzerlik gösterir. Yeni doğan çocuklar altlarını ıslatırlar, sinir sistemi geliştikten sonra, idrar torbalarının dolu olduğunu fark etmeye başlarlar ve idrar yapmayı erteleyebilirler.

Erken boşalan erkekler de boşalma öncesi hissettikleri cinsel duyumları yeterince algılayamazlar, cinsel uyarılma arttığında refleks olarak boşalma ortaya çıkar, yani beynin yüksek merkezlerinin istemli denetimi henüz kurulamamıştır.

Boşalma denetiminin öğrenilmesi için düzenli bir cinsel hayat gerekir.

Düzenli bir cinsel yaşamı ve sürekli bir cinsel partneri olmayan erkeklerde erken boşalma tanısı koymakta acele edilmemesi gerekiyor.

Boşalma denetiminin öğrenilmesi için düzenli bir cinsel hayat gerekir. Ancak düzenli bir cinsel hayatı olan erkek; penisini kafasına takmadan dokunmanın verdiği hazza odaklanmayı, anın tadını çıkarmayı ve en büyük cinsel organının bacaklarının arasında değil iki kulağının arasında yani beyni olduğunu öğrenebilir.

Çünkü penis ve vajina figürandır, baş rol oyuncusu beyindir. Figüranların baş rol oynadığı filmler vasatın üzerine çıkamaz.

Erken boşalmanın tedavisi: Cinsel terapi

Oldukça sık rastlanan cinsel sorunların başında yer alan erken boşalmanın cinsel terapi ile tedavi edilebiliyor.

Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler, cinsel terapi ve birkaç basit teknikle erken boşalma endişesinden sıyrılıp, sevişmenin verdiği hazza odaklandıklarında cinselliğin doğal bir zevk halini almasını sağlayabilirler. Erkek bedenini partneriyle uyum içinde hareket ettirmeli, şimdiye yoğunlaşmalı, o anı duyumsamalıdır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı kafasından atmalıdır. Çünkü her cinsel sorun gibi erken boşalmada bu kaygıdan ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki düşüncelerindedir. Aklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sorun yaşar.

Bu nedenle erken boşalmada tedavinin esası, boşalma öncesi cinsel duyumların tekrar tekrar ve uzatılmış olarak yaşatılması ve erkeğin dikkatinin yüksek uyarılma düzeyindeki duyumlarına odaklanmasıdır. Erkek boşalmak üzere olduğunu uygun zamanda fark etmeyi öğrendiğinde, boşalmayı da erteleyebilecektir.

Silah ateşlendikten sonra kurşunu kontrol etmek imkansızdır!

Cinsel ilişki sırasında, erkeğin kendi kritik cinsel heyecan düzeyine ya da diğer deyişle dönüşü olmayan noktaya ulaştığında boşalma kaçınılmaz olur. Çoğu durumda, erken boşalma sorununu yaşayan sağlıklı erkeklerdir, ancak bunların boşalma kasları cinsel deneyimler boyunca çok az bir cinsel heyecanda bile boşalmayı başlatmaya koşullanmışlardır. Bu kasa ait davranış düzeltilebilir. Erken boşalma sorununa katkıda bulunan ve aynı zamanda tedavisindeki en önemli unsur da, erkeğin cinsel aktivite sırasında penisinden yayılan zevk verici cinsel duygulara dikkatinin yetersizliğidir.

Silah ateşlendikten sonra kurşunu kontrol etmek imkansızdır, ancak erkek cinsel heyecanını kontrol ederek dönüşü olmayan noktaya istemeden ulaşmayı engelleyebilir. Cinsel ilişki sırasında erkek penis uyarılarını etkili bir biçimde yöneterek cinsel heyecanını kontrol edebilir, ta ki cinsel heyecanı penisinden aldığı uyarılma derecesinde bağımsız hale gelene kadar. Penisten yayılan zevk verici duygular cinsel heyecanını kontrol ederken erkeğin en iyi yol göstericisi olacaktır, çünkü bu duygular bir cinsel aktivite sırasında erkeğin uyarılma düzeyini yüksek oranda belirler.

Erken boşalma tedavi yöntem ve teknikleri

Cinsel terapide cinsel birleşme vakti gelinceye kadar yasaklanarak, tam bir cinsel bilgilendirme yapılır, erkeğin kafasındaki yanlış bilgiler ve cinsel mitler düzeltilir, yeri geldikçe cinsel işlevin fizyolojisi, kadının boşalması hakkında doğru bilgiler verilir. Erkeğin partneriyle olan genel ve cinsel iletişimi geliştirilmeye çalışılır. Cinsel terapilerin ilk basamağında genellikle ev ödevi olarak okşama çalışmaları adı verilen duyumsal keşif ödevi verilir. Sonra düzenli bir partneri olan erkekten sevişmesi, tam bir sertleşme olduktan sonra erke¤in sırtüstü yatması ve bütün dikkatini penisten aldığı duyumlarda odaklaması istenir. Bu sırada partneri ilk aşamada kuru elle, ikinci aşamada ise bebe yağı ile erkeğin penisi uyararak mastürbasyon yapmaya başlar. Penisine odaklanan erkekten, boşalmak üzere olduğunu hissettiğinde partnerine “dur” demesi istenir. dur-başla tekniği adı verilen bu uygulamada erkekten acil boşalma isteği geçene kadar bir dakikadan kısa bir süre beklemesi ve sonra, “başla” diyerek partnerinden yeniden penisini uyarmaya başlamasını istemesi beklenir. Bu şekilde 3 kez durdurduktan sonra dördüncüde boşalmaya izin verilir. Burada boşalmadan hemen önceki duyumların tekrar tekrar uzatılmış olarak yaşatılmasıyla, boşalmadan hemen önceki yüksek uyarılma düzeyleri boşalma ortaya çıkmadan yaşanabilir hale gelir. Bu şekilde boşalma denetimi sağlandıktan sonra, aşamalı olarak kadının üstte olduğu bir pozisyonda cinsel birleşmeye izin verilir.

Cinsel birleşme aşamasında da “dur” deyince penis içeride hareketsiz tutularak beklenir, sonra “başla” denerek yeniden uyarıma başlanır. Düzenli bir cinsel partneri olmayan veya herhangi bir nedenle cinsel terapiye partneriyle katılamayan erkeklerde ise tedaviye mastürbasyon çalışmalarıyla başlanır. Erkekten rahat ve huzurlu bir ortamda önce kuru elle, sonra bebe yağı ile mastürbasyon yapması, boşalacağını hissettiği zaman uyarıyı durdurması, acil boşalma isteği geçtikten sonra yeniden başlatması, böyle 3 kez durdurduktan sonra dördüncüde boşalması istenir. Mastürbasyonda boşalma denetimini kazanan erkeğe yukarıdaki şekilde partneriyle ilişkiye girmesine izin verilir. Ayrıca dur-başla tekniği ile uyumlu bir şekilde kasıklardaki kasları kasma ve gevşetme, ritmik nefes alıp verme metotları da kullanılmalıdır. Bu egzersizler ile sadece uzun süreli boşalma kontrolü sağlanmakla kalmaz, aynı zamanda penisin sertleşmesinin ve orgazmın kalitesi de yükseltilir.

Erken Boşalma

Bir kurt sürüsü düşleyin. Bu kurt sürüsünde bolca dişi kurt varken bir tek erkek kurt var olsun. Ve bu erkek kurt tüm dişileri dölleme zorunda kalsın. Erkek kurt kısa sürede menisini dişi kurda aktarıp sürünün devamını sağlamak için cinsel ilişkiyi çok kısa tutmak zorundadır. Bu nedenle erken boşalma doğada bir avantajken insanda cinsel hayatında ise bir dezavantajdır.

Erken Boşalma

Erken Boşalmanın Tanımı

Cinsel arzuları normal olan erkeğin isteğinden önce boşalmasına veya boşalmanın penisin vajinaya girmesinden 3-4 dakikadan daha kısa bir sürede olmasına Erken Boşalma yani Prematür ejakülasyon denir. Erken boşalan kişi genellikle “o an geldiğinde kendini tutamadığını” söyler. Bu nedenle erken boşalma gerçekte bir cinsel uyumsuzluktur. Çünkü cinsel ilişkide en önemli şey uyumdur ve çözümü de basittir. Çünkü kime veya neye göre erken boşaldığınız değişecektir. Kadınlar genellikle 10-15 dakikadan önce orgazm olamazlar. Normal ilişki süresi penis vajinada iken 5 dakika ve üstüdür. İdeali ise 5 ila 15 dakika arasıdır.

Erken Boşalmanın Görülme Sıklığı

Erkeklerin cinsel sorunları arasında en yaygın olanı erken boşalmadır. 25 yaşın altındaki genç erkeklerin üçte birinde ve 40 yaşın üzerindekilerin % 10 unda görüldüğü sanılmaktadır.

Erken Boşalmanın Temel Belirtileri

  • Kontrolsüz bir şekilde boşalma,
  • Cinsel tatminde azalma,
  • Suçluluk,
  • Utanç duyma,
  • Hayal kırıklığı hissi,
  • Zamanla meydana gelen cinsel isteksizlik,
  • İlk boşalmadan sonra ikinci cinsel birleşme için ısrarcı olma vb.

Erken Boşalmanın Nedenleri?

Çoğu erkek soluk soluğa bir telaşla cinsel zevkin peşinden koşarken boşalmanın kontrol edilmesi, durdurulması veya sabitlenmesini başaramaz. Bedenini partneriyle uyum içinde hareket ettiremeyen erkekte şimdiye yoğunlaşmak, o anı duyumsamak olanaksızlaşır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı olur. Bu nedenle her cinsel sorun gibi erken boşalmada bu kaygıdan ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Ama asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki düşüncelerindedir. Çünkü aklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sorun yaşar. Kısaca erken boşalmanın başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar,
  • Cinsel hurafeler,
  • Cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik,
  • Yorgunluk, sıkkınlık, kızgınlık ve tedirginlik,
  • Cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler,
  • Cinsel uyarım eksikliği,
  • Gerekli koşulların sağlanamaması,
  • Sertleşmiş penise verilen orantısız önem,
  • Cinsel açıdan baskı altında yetişme,
  • Aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik,
  • Günah işleme veya suçluluk duygusu,
  • Hastalık kapma korkusu,
  • Partnerin anlaşılamayan korkusu veya reddetmesi,
  • Gebe bırakma korkusu,
  • Hadım edilme anksiyetesi,
  • Partnerin hayal kırıklığı korkusu,
  • Vajinanın aşılamayacağı korkusu,
  • Kadına karşı isteksizlik,
  • Partnerle çatışma,
  • Başkaları tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu,
  • Partnere aşırı ilgi, bağlılık ve sevgi,
  • Para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı,
  • Cinsel uyumsuzluk,
  • Bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler,
  • Prostatit, üretrit vb. hastalıklar,
  • Penil hipersensitivite,
  • T12-L1 düzeyindeki nörolojik yaralanmalar,
  • Narkotik veya antipsikotik tedavinin aniden kesilmesi vb.

Erkeklerin Boşalmasını Hızlandıran Nedenler?

  • Genç olmak,
  • Romantik, içgüdüleri zayıf ve mantığıyla hareket eden erkekler,
  • Heyecanlanmak,
  • Uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan cinsel ilişkiler,
  • Partnerinin daha istekli olması,
  • Yeni evlenmiş veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmak,
  • Cinsel ilişki yoğunluğunun azalması,
  • Cinsel birleşme esnasındaki gidip gelmelerin hızlanması,
  • Kaygılı ve sinirli ruh hali,
  • Aşırı istekli olmak veya aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik,
  • Eve günün stresinden bunalmış, yorgun ve sıkıntılı bir halde gelmek,
  • Performans anksiyetesi yani başarısızlık korkusu,
  • Partner olarak seçilmiş kadının cinsel isteksizliği,
  • Cinsel zevke önem vermeyen kadınlarla, hayat kadınlarıyla veya yakalanma korkusu olan bir ortamda kız arkadaşlarla yaşanan erken cinsel deneyimler,
  • Devamlı alışılmış partnerle değil de ek olarak başka bir partnerle ilişkiye girme,
  • Sorunlu veya bozuk giden evlilikler,
  • Sertleşme bozukluğu olacağı endişesi vb.

Erken Boşalan Erkeklerin Ortak Özellikleri

  • Hızlı yemek yerler,
  • Hızlı araba kullanırlar,
  • Her konuda aceleci davranırlar,
  • Çabuk sinirlenirler,
  • Kontrolsüz davranışları vardır,
  • Ya çok çabuk güvenirler ya da güven duymada zorlanırlar,
  • Kaygılı ruh halleri vardır,
  • Çocukluklarında babalarıyla sorunları vardır.
  • Çocukluklarında yataklarını ıslatmışlardır.
  • Genellikle eğitim düzeyleri yüksektir,
  • A tipi kişilik yapısına sahiptirler. Yani rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzı olan, daima telaşlı, ev ve iş dışında çok az ilgi alanı olan, duygularını saklayan, kendini ve başkalarını işlerini bitirmeye zorlayan vb. özellikleri vardır.

Erken Boşalmanın Tanısı

Hastanın şikayetlerine ve anlattıklarına dayanılarak konur. Psikolojik herhangi bir etken saptanamamışsa fiziksel muayene gerekli olabilir. Bazı laboratuar tetkikleri gerekebilir.

Erken Boşalmanın Tedavisi

Yüzyılımızın başında dünyanın en önde gelen cinsel bilimcisi olan Havelock ELLIS”in yaşamı boyunca erken boşalma sorunundan kurtulamadığını bilirsek, tedavinin ne denli anlamlı bir süreç olduğunu da görebiliriz.

Sonu belirsiz ve zaman sınırlaması olmayan bir cinsel aktiviteye erkekler yönlendirilmelidir. Böylece çiftler arasındaki yakınlık en yüksek düzeye çıkar ve bu yakınlık süreklilik kazanır. Örneğin buz pateniyle dans ederken, buz pistini sınırlayan hiçbir başlangıç ve varılacak son nokta veya bir işaret yoktur. Çiftler özgürce dans ederler. Önemli olan o anı yaşamaktır. Cinsellikte de önemli olan son noktayı düşünmeden telaşsız bir şekilde şimdiye ve duygularımıza yoğunlaşmaktır. Ayrıca yoğunlaşırken bedenimizin serbestçe hareket etmesine olanak tanırsak, cinsellik doğal bir şekilde gerçekleşir. Aksi taktirde “nasıl cinsel birleşme olmalıdır” kavramını tanımlayan toplumun genelinde kabul görmüş cinsel mitlere uygun bir şekilde hareket edersek, ani bir boşalma kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle erken boşalmanın tedavisinde boşalma süresini uzatmak değil, kişiyi telaşsız bir birleşmenin getireceği sonsuz yakınlık duygusuna ulaştırmak, zamansız bir şekilde cinsel birleşme becerisini ve kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğretmek esas olmalıdır.

Erkeğin ne kadar sürede boşaldığından çok, boşalmanın istendiği zamanda olması için; düşük uyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edilmeli, aşırı heyecanlanınca sakinleşene kadar beklenmeli ya da yavaşlamalı ve sakinleştikten sonra yeniden cinsel aktiviteye başlanmalıdır. Bu sayede cinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp, istemeden doruğa ulaşılan o noktadan uzak durma öğrenilebilir. Ama bu süreç içinde boşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken “sabırsız” olunmamalıdır. Çünkü önemli olan heyecan düzeyi arttığında geri çekilmek gerektiğini anımsamaktır. Erken geri çekilmek, geç kalmış olmaktan her zaman daha iyidir.

Boşalmayı kontrol etmeyi değil, boşalmanın istem dışı bir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak için heyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz. Bu durum üzerinde şelale bulunan bir ırmakta kayıkta kürek çeken bir kişiye benzetilebilir. Tecrübeli kayıkçı ırmağın durgun sularında kalır, şelaleye fazla yaklaşmaz. Tecrübesiz kayıkçı şelaleye fazla yaklaşırsa kayığın üzerindeki kontrolünü tamamıyla yitirebilir. Eğer kayıkçı şelaleyi aşmayı amaçlamıyorsa yani henüz boşalıp orgazm olmak istemiyorsa, deneyimleri ona, ırmağın durgun sularında kalmayı yani heyecan seviyesini kontrol etmeyi öğretecektir. Bu yöntemin, heyecan seviyesini kontrol etme yeteneğini ortaya çıkarıp geliştirebilmek için cinsel aktivitenin yeterince uzatılmasına olanak tanır.

Tedavide;

  • Sebebin açığa çıkarılması,
  • Endişelerin giderilmesi,
  • Sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması,
  • Cinsel birliktelikte birden fazla ilişki sayısı,
  • İlişki öncesi mastürbasyon yapılması,
  • Erkeklerin boşalma olmaksızın en az bir saat süreyle sevişmeye motive edildiği yöntem,
  • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması,
  • Soluk almanın kontrol edilmesi esasına dayanan teknik,
  • Lokal anestezi kremlerin penis başına sürülmesi bazen işe yarayabilir.

BOŞALMAYI GECİKTİREN CİNSEL POZİSYONLARI KULLANMA

Cinsel birleşme anında erkeğin pozisyonunun boşalma üzerine etkisi vardır. Bu yüzden bazı pozisyonlarda boşalma daha hızlı olmaktadır. Erkeğin üstte olduğu klasik cinsel birleşme pozisyonu (misyoner pozisyonu) boşalmanın geciktirilmesi için elverişli bir pozisyon değildir. Erkeğin daha rahat olduğu, kolay gevşeyebildiği ve efor harcamadığı kadını kucağına aldığı veya sırt üstü yerde yattığı pozisyonda erkek boşalmasını daha rahat kontrol edebilir. Ayrıca bu pozisyonlarda kadınlar daha hızlı ve rahat orgazma ulaşabilirler.

Çin Tekniği

Eski çağda Çinli erkekler tarafından bulunan bir yöntemdir. Erkek boşalacağını anladığı zaman sol elin baş ve orta parmaklarıyla, testis ve anüs arasında kalan bölgeye derince bastırır. Bu arada nefesini ona kadar sayarak tutar ve verir. Bir iki kez tekrarlandığında bu yöntemle boşalma ertelenebilmektedir.

Düşünceleri Kullanma 

Zamansız bir boşalmayı engellemek için o an başka şeyler düşünmeye çalışılmasıdır. Örneğin ona kadar sayın, o gün kahvaltıda ne yediğinizi düşünün ya da günlerden hangisi olduğunu hatırlamaya çalışın.

Yukarıdaki yöntemler denenmesine rağmen erken boşalma eşlerin biri veya her ikisi için dayanılmaz bir cinsel sorun halini gelirse aşağıdaki tedavi seçeneklerine geçilmelidir:

Erken Boşalma

Cinsel Terapi

Cinsel Terapiler; bir terapistin kontrolünde eşlerin birlikte yerine getirebileceği uygulamalardır. Bu uygulamalar eşlere tarif edilerek “ev ödevi” şeklinde yapmaları istenir. En sık olarak Sıkıştırma veya Sıkma Tekniği yani Masters ve Johnson Tekniği kullanılmaktadır. Kadın penisi boşalma yaklaşana kadar uyarır. Boşalma oluşacağını anladığı anda kadın, erkeğin penisini ereksiyonun bir kısmı kayboluncaya dek sıkar. Bu uygulamaya Lokal Baskı Uygulama Tekniği de denir.

Dur-Başla veya Start-Stop Tekniği: Bu teknikte kadın erkeğin penisini 3 kez ardı ardına boşalma olasıya kadar uyarır, ancak boşalma olmadan önce uyarıyı keser. Dördüncü denemede ise boşalmaya izin verilir. Haftada 3 kez erkek boşalmasını kontrol edesiye değin tekrar edilir. Boşalmanın kontrol edildiğinden emin olunduğunda bu işlem kayganlaştırıcı bir kremle denenir. Daha sonraki aşamalarda kadının üstte olduğu pozisyonda hareketsiz olarak, kadının üstte olduğu pozisyonda hareketli olarak ve son olarak yan yana pozisyonda dur-başla tekniği uygulanır. Bu teknikle erkek uyarılma sona erdirilmediği takdirde boşalacağı zamanı öğrenir. Bu tekniği uygulayanların % 90-95’inde boşalmanın 10-15 dakikalara uzayabildiği bildirilmiştir.

Psikoterapi ve depresyon tedavisi: Bazı vakalarda erken boşalma derinlerdeki bir ruhsal çatışmadan veya depresyondan kaynaklanıyor olabilir. Bunların açığa çıkarılması, psikoterapi uygulanması veya depresyonun tedavisi erken boşalmayı da engelleyebilmektedir. Cinsel terapi ile tedavinin erken boşalmada başarı oranı çok ama çok yüksektir.

Heyecan üzerinde istemli kontrol kazanma eğitim programında aşağıdaki tavsiyelerde bulunulur:

  • Partnerinizle birbirinize önce cinsel olmayan beden masajı yapın. Daha sonra cinsel masaj yapın.
  • Ön sevişme, cinsel birleşme yada kendi kendini uyarma gibi istediğiniz cinsel aktiviteyi yapmakla başlayın.
  • Ön sevişmeyi uzun tutun.
  • Cinselliğin bir başlangıcı, ortası veya sonu olduğu düşüncesinden uzak durun.
  • Yavaşça soluk alıp verin.
  • Ruhunuzu kemiren “telaş” duygusunu tamamıyla dağıtın.
  • Öpüşme ve sevişme gibi cinsel aktivitelerin ve hareketlerinizin yavaş olmasına çok dikkat edin.
  • Düşük uyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edin.
  • Aşırı heyecanlandığında kontrolünü yitirmemek için gerektiğinde sakinleşene kadar bekleyin ya da yavaşlayın.
  • Yavaşladığınızda veya durduğunuzda derin soluklar alın, gevşeyin, sakinleşene kadar bekleyin.
  • Rahatlayıp gevşedikten ve sakinleştikten sonra, daha fazla yavaş olmaya özen göstererek yeniden cinsel aktiviteye başlayın.
  • Sevişme pozisyonu, cinsel uyarım şekli, bedenlerin birbirine dokunuş şekli, sevişme deviniminin ritmi gibi uyguladığınız hareketleri değiştirin.
  • Bedeninizi partnerinizle uyum içinde hareket ettirmeye çalışın.
  • Şimdiye yoğunlaşın ve o anı duyumsayın.
  • Duyumsadığınız cinsel heyecanın tamamıyla kontrolünüz altında olduğuna eminseniz, hızınızı kademeli olarak yavaşça arttırın.
  • Eğer yeniden çok fazla heyecanlandığınızı hissederseniz, tereddüt etmeden durun. Gerektiğinde durup yeniden başlayın.
  • Hiç durmanızı gerektirmeyecek bir hız yakalamaya çalışın. Ama dönüşü olmayan boşalma noktasına yaklaştığınızı hissettiğiniz anda durmaktan kaçınmayın.
  • Cinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp, istemeden doruğa ulaşılan o noktadan uzak durmayı öğrenin.
  • Boşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken “sabırsız” olmayın. Çünkü zamanla sezgilerinizle bunu otomatik olarak yapmaya başlayacaksınız. Örneğin futbol maçında her atakta bir gol atılsa, bu durum, ne denli eğlenceli ve heyecan verici olurdu ki? Benzer bir şekilde cinsel deneyimlerimizi de kusursuz bir şekilde kontrol edebilseydik, cinsellik, var olan bütün doğallığını ve heyecanını yitirirdi. Kontrol hiçbir zaman kusursuz olmayacaktır. Unutmayın cinsel heyecanı kontrol etme becerisi bir sanattır.
  • Boşalmayı kontrol etmeyi değil, boşalmanın istem dışı bir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak için heyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz.
  • Uygulama becerisini ise; duygularınızı bastırarak, engelleyerek veya göz ardı ederek değil, tam tersine duygularınızın farkına vararak kazanacaksınız. Çünkü duygularınızı göz ardı etmek veya fethetmeye kalkışmak, insanın kendini kontrol etme yeteneğini ve özgürlüğünü yok edebilir. Aksine cinsel aktivitelerin ortaya çıkardığı güzel duyguları ve cinsel hazzı ne denli içimizde hissedersek, kendimizi o denli kontrol edebiliriz. Ne zaman yavaşlayıp ne zaman da hızlanacağımızı daha iyi anlarız.

Bununla birlikte, bir erkek, boşalmayı kontrol etmeyi yüksek bir uyarım düzeyinde öğrenmeye kalkışırsa, yaşadığı deneyimin boşalma ile yarıda kalması tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Çünkü her erkek boşalmanın olduğu kaçınılmazlık noktasında duygularını kontrol edemez.

Cinsel heyecan üzerinde istemli kontrol kazanma eğitim programıyla eşler; kendilerini kontrol etme becerilerini arttırabilir, birbirlerinin cinselliklerini keşfedebilir, cinsel tepkilerini öğrenebilir, eğlenebilir, gerginliklerini hafifletebilir, cinsel yaşamlarına ayrı bir tat katabilir, birbirlerini kızdırıp şaşırtabilir, güven kazanabilir ya da aralarındaki yakınlığı ve iletişimi arttırabilirler. Ayrıca erkeklerin fiziksel ve zihinsel duyumlara duyarlılığı azalır ve boşalma refleksinin gerçekleştiği eşik düzeyi yükselir. Böylece boşalmanın gerçekleşmesi için çok daha fazla cinsel uyarıma gereksinim olur.

İlaç Tedavisi

  • Dapoksetin
  • Boşalma süresini iyileştiren fluoxetine, sertaline, clomipramine vb. ilaçlar,
  • Anksiyete giderici ilaçlar,
  • Bitkisel karışımlı afrodizyaklar,
  • Lokal uyuşturucu krem veya losyonlar vb.

Öneriler

Bu egzersizler veya tedaviler sonucunda boşalmada yeteri kadar geciktirme sağlanınca, “ben iyileştim ön yargısı” ile hareket etmek doğru değildir. Israrla vurguladığımız gibi erken boşalma bir hastalık olmadığına göre, boşalmanın geciktirilmesi, bir hastalıktan kurtuluş değildir. Böyle bir yargı, ardından gelen cinsel ilişkilerde öğrenilenlerin ihmal edilmesiyle heyecanın artmasına ve sorunun tekrarlamasına yol açabilir. Aslında en doğru olanı, erkeklerin boşalma kontrolü sağlamayı öğrenmesi ve bu tecrübelerini her cinsel ilişkide kullanmaya çalışmasıdır. Ayrıca erken boşalmayı önlemek için aşağıdaki önerilere de kulak asılmasında fayda vardır:

  • Açık havada dolaşmak,
  • Heyecanlardan ve ön yargılardan uzaklaşmak,
  • Sık banyo yapmak,
  • Sinir sistemini dinlendirici ortamlarda bulunmak,
  • Hafif alkol alın,
  • Eşinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin,
  • Psikoterapik yardım almaktan çekinmeyin,
  • Herkesin cinsel sorunlar yaşayabileceğini unutmayın,
  • Kendinizi yetersiz veya suçlu hissetmekte aceleci olmayın,
  • Eşinizle sorunlarınızı konuşun ve kesinlikle iletişim eksikliği gelişmesine izin vermeyin.

Erken veya geç olmasın, vaktinde olsun…

UZMANA DANIŞ