Hamit Öztürk Logo
Recent Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

Page Bg

Penis Protezi

Penil implant, ilaçlara veya diğer tedavilere cevap vermeyen erektil disfonksiyonlu erkekler için veya Peyronie hastalığı olan erkekler için bir seçenektir.

Erektil disfonksiyon (ED), cinsel ilişki için ereksiyonun sağlanamaması veya sürdürülememesidir. Penil implant olarak da bilinen penil protez, ED’li erkekler için cerrahi bir tedavi seçeneğidir.

Bir penil implant genellikle ED için açık bir tıbbi nedene sahip hastalar için ve sorunun doğal olarak veya başka tedaviler veya ilaçlarla birlikte iyileşmesi muhtemel olmadığında ortaya çıkan bir çözümdür. Bazen bir penil protez ameliyat sırasında skar ereksiyonun kaybolmasına neden olduğundan penisi yeniden yapılandırmak için implante edilir ( Peyronie hastalığı ).

Penis Protezi

Bir doktor, stres seviyelerini belirlemek için fizik muayene ve psikososyal değerlendirme yapar. Bir dizi test şunları içerir:

  • Kan testi: Anormal hormon seviyelerini, tiroid seviyelerini veya kolesterol seviyelerini tespit etmek.
  • İdrar tahlili: İdrarda protein ve şeker okumasını sağlamak. Bu maddelerin anormal ölçümleri, ED’ye neden olabilecek diyabet veya böbrek hastalığını gösterebilir.
  • Ultrason: Vücudun dokularının görüntülerini almak ve kan akışını değerlendirmek.

Doktor iki tip penis cihazından birini yerleştirebilir:

  • Bükülebilir implant: Bu cihaz, erektil dokuya (corpora cavernosa) yerleştirilen iki çubuktan oluşur.
  • Şişirilebilir implant: İki silindirden oluşan kendi kendine yeten, sıvı dolu bir sistem. Şişirilebilir bir implant, bir rezervuar ve pompa dahil olmak üzere iki veya üç parçalı modellerde gelir.

Şişirilebilir implantlar kontrollü, daha doğal bir ereksiyon üretirken dövülebilir implantlar kalıcı bir penis üretmektedir.

Şişirilebilir bir implant ile hasta, skrotumdaki bir pompa düğmesine basar. Pompa, sıvıyı hazneden penis içindeki silindirlere aktarır, şişirir ve ereksiyona neden olur. Hasta, pompayı tabandaki bir tahliye vanasına basarak sıvıyı hazneye geri döndürerek penisi sarkık hale getirebilir.

İmplantlar, erektil disfonksiyonlu erkeklerin cinsel aktivite için tatmin edici ereksiyonlara sahip olmasını sağlar. İmplantlı erkekler ameliyattan önce yapabiliyorsa hala orgazm olabilmelidir.

UZMANA DANIŞ